Jak připravit podklad pod plechové garáže?

V posledních letech se při přemýšlení o stavbě garáže uživatelé rozhodují pro hotovou plechovou garáž, ať už je to dle aktuální nabídky, nebo přímo na míru. Objednání a koupě takové hotové stavby ušetří investice i spoustu nervů, navíc není nutné žádat úřady o povolení a ztrácet čas postavením klasické zděné garáže. Také StalConcept, jako všechny ostatní firmy, požaduje po zákazníkovi, aby si před dodáním připravil podloží. Je proto vhodné zamyslet se, jaký podklad pro vás bude ten nejlepší. Pevné a ideálně rovné základy zajistí dobré ukotvení montované garáže. Nejčastěji se zákazníci rozhodují pro betonovou desku, betonový věnec, nebo betonové patky. Při přípravě plochy pod stavbu vytvořte základ minimálně o 20 cm větší, než je plánovaná velikost garáže, např. pokud má garáž rozměry 3 x 5m, měl by mít základ rozměry alespoň 3,2m x 5,2m. Zvýšíte tak její stabilitu.

Níže na grafice vidíte tři nejoblíbenější způsoby, jak připravit podklad pro plechové garáže:

Plechová garáž na betonových patkách:

Pokud bude vaše garáž pouze dočasným řešením nebo má-li být používána jako skladovací prostor při stavbě domu, pro sekačku, míchačku a zahradní nářadí, pak jsou dostatečným základem betonové patky rozmístěné pod stěnami budovy. Bloky jsou rozmístěny v rozích a po obvodu stěn. Optimální počet pro klasickou garáž je 6 kusů.

Plechová garáž na betonovém věnci:

Střední cesta, která je kompromisem mezi patkami a betonovou deskou. Zákazníci do středu často pokládají např. zámkovou dlažbu.

Plechová garáž na betonové desce:

Betonová deska je ideální, pokud bude plechová garáž sloužit jako stání pro auto nebo jiné těžké vybavení (silniční nebo zahradní technika atd.). Minimální síla betonu pro osobní auto je cca 10-15 cm.

Betonové patky
Zlatou střední cestou je kompromis mezi betonovou deskou a patkami. Je jím betonový základ pod profilem garáže. Doporučená výška takového základu je 20 cm, základ by měl být široký min. 30 cm. Zákazníci do vnitřních prostor garáže následně často kladou dlažbu, např. zámkovou, případně se rozhodují pro makadamový podklad.
Betonová deska