Na čem je založeno správné kotvení plechové garáže?
Proč je to tak důležité !?!
Pokud uvažujete o koupi plechové garáže, věnujte těmto informacím zvláštní pozornost, protože příprava podloží je výchozím bodem pro každou takovou investici jako je plechová garáž na dvorku, zahradě nebo stavební parcele. Do značné míry určuje komfort používání a trvanlivost konstrukce.
Kde tedy začít? Nejprve ohledně velikosti základny – pokud se rozhodneme pro garáž o rozměrech např. 3 x 5m. Aby byla konstrukce stabilní a dobře ukotvena, musí být na každé straně alespoň o 10 – 20cm větší. V tomto případě tedy min 3,2m x 5,2m. Taková rezerva je nutná, aby podklad vydržel vrtání, montáž na ocelové kotvy a pozdější poryvy větru.
Zákazníci nám často pokládají otázku, „jak ukotvit plechovou garáž k betonové desce, do betonových patek nebo na zámkovou dlažbu?“
Někdy se ptají jednoduše na obyčejný hliněný či štěrkový podklad, protože garáž bude sloužit jen po dobu výstavby domu a poté bude odstraněna. Nejprve si vás dovolíme upozornit ať nevymýšlíte žádné vytažené roxory nebo šrouby již před stavbou trčící z podloží. Během montáží u klientů, kteří se neřídili našimi radami a takto si základ již připravili, se nikdy nepodařilo trefit do příslušných míst. Garáž nemá ve spodní části konstrukce hotové otvory, ty vrtají naši pracovníci, nebo později zákazník přímo na místě. To vše bezprostředně před samým kotvením na místech vybraných podle potřeby, kde garáž nejlépe přiléhá k zemi. Může to znít divně, ale ani stěrka na betonové desce často není ideálně rovnoměrná a pod stěnami stavby vzniknou mezery, takže v místech, kde je mezi konstrukcí a zemí díra, nejsou kotvy ideální.
Kotvy do betonu jsou ideální volbou pro vaši plechovou garáž
Nejlepší je kotvit plechovou garáž do betonu pomocí certifikovaných kotevních šroubů. Toto se provádí převrtáním spodního L profilu 50 x 50 mm, který směřuje do garáže. Používáme šroubovací ocelové kotvy 10×100 nebo 10×120. Ukotvení pomocí kotevních šroubů má také výhodu, protože takovou kotvu můžete vždy odšroubovat a změnit její umístění. Jedná-li se o kotvení do zámkové dlažby, dlaždic nebo různých obrubníků atd… je to možné, ale pouze na odpovědnost zákazníka. Bohužel nejčastěji se při vrtání tento typ podloží zlomí. Samotná stabilita takového připevnění garáže k zemi je také minimální. Pokud je garáž na stavebním pozemku novostavby nebo jiném otevřeném prostoru a přijde silný nárazový vítr, s největší pravděpodobností nadzvedne, nebo dokonce převrátí garáž i s dlaždicemi nebo kostkami zámkové dlažby, ke kterým byla přišroubována. Tímto ještě může dojít k následným dalším škodám na majetku zákazníka nebo dokonce sousedů. Uchycení stavby s ocelkovou konstrukcí do podloží z hlíny je bohužel pouhá loterie. V tomto případě bohužel neexistuje 100% záruka. Garáž samozřejmě můžete ukotvit do základových betonových patek. Pokud jsou uloženy co nejhlouběji v zemi a mezi zdí a zemí nejsou žádné mezery, obvykle to stačí. Více se o správném podloží dočtete v článku PODKLAD GRÁŽE.